top of page

ПРАВИЛА ПОНАШАЊА

''МИЛОШ ЦРЊАНСКИ''

ЖАБАЉ

На основу члана 57. став 1. тачка 1) Закона о основама система образовања и васпитања (''Службени гласник Републике Србије'', број: 72/2009) и члана 107. став 1. тачка 1. Статута Основне школе ''Милош Црњански'', Жабаљ, школски одбор исте школе је донео дана  24.02.2009. године

 

 

I Основне одредбе

 

Члан 1.

            Кућни ред Основне школе ''Милош Црњански'', Жабаљ (у даљем тексту: школа) уређује правила понашања запослених и ученика школе (у даљем тексту: кућни ред).

 

Члан 2.

            Применом кућног реда обезбеђује се несметан рад, повећана безбедност ученика, очување имовине школе и ученика и општа и радна дисциплина, чиме се доприноси бољем успеху ученика и угледу школе.

 

Члан 3.

            У школи је забрањена примена насиља било које врсте.

            Запосленима и ученицима школе забрањене су активности којима се врши дискриминација других лица по основу расне, националне, полне, верске и социјалне припадности.

            У школи је забрањено политичко деловање и страначко организовање.

            У школи је забрањено деловање и рад секти.

У школу и школско двориште је забрањено уношење оружја, експлозивних направа, предмета намењених за физичко угрожавање других и опасних супстанци.

 

Члан 4.

            Запослени и ученици школе су у обавези да се придржавају правила утврђених овим кућним редом, у школи, приликом јавних наступа и у свакој другој прилици.

            Родитељи или старатељи ученика (у даљем тексту: родитељи) су дужни да се у комуникацији са ученицима и запосленима у школи понашају у складу са овим кућним редом.

 

Члан 5.

            Запослени, ученици, њихови родитељи и друга лица дужни су да се понашају пре свега на начин и у складу са Правилником о мерама, начину и поступку заштите и безбедности ученика, за време остваривања образовно-васпитног рада и других активности које организује школа.

 

 

II Права детета и ученика,

дужност и одговорност  ученика

 

Члан 6.

            Запослени у школи, у оквиру својих радних обавеза, дужни су да обезбеђују остваривање права детета и ученика утврђених законом.

 

Члан 7.

            Директор школе је у обавези да у року од 30 дана од дана ступања на снагу овог кућног реда обезбеди техничке и организационе услове за

  • остваривање права из члана 6. овог кућног реда;

  • неометану могућност ученицима, родитељима и запосленима у школи да стављају примедбе на рад школе и запослених и

  • тачно, благовремено и целовито информисање родитеља и ученика о њиховим правима и обавезама.

            Стручни сарадници у оквиру својих послова врше анализу стављених примедби, предузимају мере из своје надлежности и о  учињеном обавештавају директора.

 

Члан 8.

            Осим на начин описан у члану 7. овог кућног реда, ако сматра да му је неко право ускраћено или угрожено, ученик, односно његов родитељ, може затражити заштиту тог права подношењем захтева директору школе у складу са законом.

 

Члан 9.

            Дужности ученика, теже и лакше повреде обавеза ученика, поступак за утврђивање одговорности ученика и материјална оговорност ученика утврђене су законом и статутом школе.

 

Члан 10.

            Ученик je дужан да одржава своју личну хигијену и води бригу о свом изгледу. У школи и на другим местима где се изводи образовно-васпитни рад у обавези је да буде чист, уредно и пристојно обучен.

            Ученик је дужан да за време наставе носи школску униформу, уколико о томе одлуку, по претходно прибављеној сагласности савета родитеља, донесе школски одбор.

            Ученицима је забрањена употреба шминке.

            Ученицама се забрањује долазак у школу или на друге школске активности у изразито кратким сукњама или хаљинама и гардероби у којој су откривена рамена, леђа, трбух или груди.

            Ученицима се забрањује долазак у школу или на друге школске активности у мајицама или кошуљама без рукава или у којима су ученику откривена леђа или стомак.

            Уколико је ученик неуредан, или неприкладно обучен, предметни наставник ће га опоменути, обавестити одељенског старешину, а одељенски старешина родитеље.

 

Члан 11.

            Ученици су у обавези да у школу долазе 10 минута пре почетка наставе и у зграду улазе у реду и тишини, под контролом дежурног наставника.

            Ученици у учионицу, кабинет, радионицу или други простор где се изводи образовно-васпитни рад улазе тек по одобрењу наставника или сарадника у настави у реду и тишини и седају на своја места.

            Током часа ученик је дужан да пажљиво прати наставу, понаша се по упутствима наставника, за реч се јавља искључиво подизањем једне руке и може да говори тек ако му то наставник одобри.

            Ученику је забрањено да на било који начин омета наставни час и друге школске активности. Ако и после опомене наставника ученик настави да омета час, наставник о томе писмено обавештава одељенског старешину или директора школе, ради покретања поступка за утврђивање одговорности због повреде обавезе ученика.

            Ученику је на часу и на другим школским активностима строго забрањено коришћење техничких и електронских направа као што су мобилни телефон, видео камера, диктафон, фотографски апарат, вокмен и слично. Наставник ће опоменути ученика да не користи наведену направу, а ако ученик одбије или понови њено коришћење, одузеће му је, предати одељенском старешини, а овај родитељима.

 

Члан 12.

            Ученицима је забрањено да у школу доносе накит, личне предмете, техничку и електронску  опрему и друге ствари велике вредности, осим ако је то договорено са наставником. Ако ученик донесе у школу наведене предмете без договора са наставником, школа не сноси одговорност за нестанак или оштећење предмета.

 

Члан 13.

            Ученик не може да напусти час или другу школску активност без дозволе предметног наставника или другог запосленог који изводи школску активност.

 

Члан 14.

            Ученик се обраћа наставницима, другим запосленима и другим одраслим лицима у школи са ви, уз пуно уважавање и поштовање.

 

Члан 15.

            По завршетку наставног часа или друге школске активности, ученици напуштају учионицу у миру и у тишини тек када им то одобри присутни наставник. Приликом изласка из учионице, уколико следећи час имају у другој учионици или простору, ученици носе са собом своје ствари, а учионицу или други простор остављају у уредном стању.

            Ако је у питању мали одмор између два часа, ученици ће пред учионицим у којој имају следећи час, сачекати наставника у миру и тишини.

            Ако је у питању одмор између два часа чије трајање дозвољава излазак из зграде школе (10 и више минута), ученици одлажу своје ствари испред учионице у којој ће имати час и у миру и тишини у пратњи наставника излазе из зграде у школско двориште.

            За време одмора ученицима је забрањено да напуштају школско двориште.

 

Члан 16.

            Нађене туђе ствари у школском дворишту, учионици и осталим просторијама школе ученици су дужни да одмах предају дежурном наставнику или наставнику који је присутан на часу.

            Нађене ствари се чувају на за то одређеном месту у школи, а запослени кога одреди директор школе дужан је да их покаже ученику, родитељу или старатељу, запосленом или другом лицу које ствар тражи. Уколико се констатује да је нађена ствар власништво тог лица, задужени запослени му је предаје, уз прибелешку у посебној свесци о ствари и власнику. Ако је власник лице које није ученик, родитељ или запослени у школи, задужени запослени уписује осим имена и презимена власника, број личне карте, адрсу становања и јединствени матични број грађана.

 

Члан 17.

                        За време боравка у школском дворишту ученици су дужни да не бацају смеће ван корпи за отпатке, да својим понашањем не угрожавају једни друге, имовину и ствари ученика или имовину школе и других лица и да се понашају на такав начин да не врше лакше или теже повреде обавезе ученика.

            По завршетку наставе и осталих дневних обавеза у школи, ученици не могу да се без разлога задржавају у школској згради или дворишту.

 

Члан 18.

            Обавеза сваког наставника, стручног сарадника и васпитача у школи је да одмах, када уочи, удаљи из учионице или другог места где се одвија образовно-васпитни рад, ученика који је под дејством алкохола или других опојних средстава и спроведе га у канцеларију стручних сарадника или секретара школе, који су дужни одмах да обавесте родитеље ученика како би га преузели и да о томе сачине службену белешку ради покретања дисциплинског поступка против ученика. Ако је ученик у таквом стању да му прети опасност по здравље или живот, стручни сарадник или секретар ће претходно назвати хитну помоћ ради указивања медицинске помоћи ученику.

            Поступак из 1. става овог члана дужан је да спроведе свако запослено лице у школи, ако уочи ученика у наведеном стању у школском дворишту или близини школе.

            Уколико се ученик противи спровођењу из 1. и 2. овог члана, запослени ће хитно о томе обавестити секретара школе или дежурног наставника, ради предузимања мере удаљавања ученика из учионице или другог радног простора, евентуалног указивања медицинске помоћи и хитног обавештавања родитеља.

 

III Обавезе и дужности родитеља

 

Члан 19.

            Ученик или његов родитељ дужан је да најкасније у року од осам дана од дана изостанка, односно од задњег дана изостанка, ако изостанак траје два или више узастопних дана, оправда изостанак са наставе и других облика образовно-васпитног рада.

            У случају неоправданог кашњења у извршењу обавезе из става 1. овог члана, изостанак са наставе и другог облика образовно-васпитног рада сматра се неоправданим.

            Неоправдано кашњење ученика на час краће од 10 минута, предметни наставник уписује у напомену, а дуже од тога у рубрику за изостанке са часа.

 

Члан 20.

            Родитељ ученика је у обавези да се редовно информише о понашању и постигнутом успеху ученика, присуствује родитељским састанцима и да сарађује са предметним наставницима, одељенским старешином и стручном службом школе.

            Услове за испуњавање обавеза из става 1. овог члана обезбеђује школа на такав начин што утврђује распоред пријема родитеља од стране наставника, одељенског старешине и стручне службе и о томе обавештава родитеље у складу са законом и статутом школе.

 

Члан 21.

            У циљу примене мера за постизање бољег успеха ученика у учењу и владању, родитељ је дужан да даје тачне и истините податке о социјалном, материјалном и породичном стању ученика и омогући увид у ово одељенском старешини и стручној служби школе.

            Ради остваривања својих законом загарантованих права на школовање ученика, родитељ је дужан да школи да тачне, прецизне и истините информације које школа службено тражи у вршењу своје делатности.

            Обавеза родитеља је да школи да тачне и истините податке о здравственом стању свог детета.

           

Члан 22.

            Ако родитељ ускрати или да лажне податке из члана 21. овог кућног реда, стручна служба школе обавештава надлежни орган за бригу о деци ради утврђивања стварног стања и предузимања евентуалних мера у циљу заштите интереса и права детета и ученика.

 

Члан 23.

            Ако стручна служба школе у сарадњи са одељенским старешином оцени да су ученику од стране родитеља ускраћена права детета која се остварују у породици обавестиће о томе центар за социјални рад.

            Ако одељенски старешина или други наставник или запослени у школи дође до сазнања да се над учеником врши насиље у породици или у средини у којој живи, дужан је да одмах о својим сазнањима обавести стручну службу школе, а она центар за социјални рад и надлежну службу полиције.

 

 

IV Понашање наставника и других запослених

 

Члан 24.

            У комуникацији са ученицима, родитељима, другим запосленима и другим лицима, запослени у школи мора да се понаша уз пуно уважавање и поштовање личности, професионално и стручно.

           

Члан 25.

            Запослени у школи дужни су да на посао долазе пристојног изгледа и одевени на начин прописан и за ученике.

            Директор школе је дужан да наставника или другог запосленог који је дошао на посао неприлично обучен, или у душевном или психичком стању у ком није у стању да нормално и ваљано обавља своје послове, удаљи са посла док се не отклоне разлози удаљења.

            Уколико запослени уочи да се наставник или други запослени налази под дејством алкохола или других опојних средстава, дужан је да одмах о томе обавести директора школе.

            У случају из става 2. овог члана директор школе је дужан да предузме мере у складу са законом.

 

V Посебна школска правила

 

Члан 26.

            Осим општих правила понашања ученика постоје и посебна правила дефинисана Статусом школе а она гласе:

  1. Ученик је дужан да у школу дође петнаест минута пре почетка наставе, уђе у хол школе у организованом реду јер ће му у противном улазак у школу бити онемогућен пошто се након другог звона закључавају главна улазна врата и дворишна капија.

  2. Ученицима је забрањено напуштање круга школе све док траје настава осим у посебним случајевима када наставник одобри ученику излазак из зграде, односно дворишта.

  3. Школска капија и улазна врата се закључавају у 7 сати и 55 минута, односно 13 сати и 25 минута. Школски простор закључава и откључава за потребе ученика дежурна чистачица.

  4. Капија је отворена за време четвртог и петог одмора.

  5. Када постоји потреба, ученици могу организовано у пратњи наставника напустити школску зграду кроз главни улаз.

  6. Дежурна спремачица на радном мантилу има ознаку на којој пише њено имеи реч: дежурни радник.

  7. Дежурни ученик долази на дежурство двадесет минута пре почетка наставе. Дужан је да уредно води књигу дежурства, не удаљава се са одређеног места за дежурство, носи истакнут амблем на коме пише: дежурни ученик.

  8. Дежурни ученик мора евидентирати свакога ко уђе у хол школе, а ако сматра да је нека особа непожељна то треба одмах да саопшти дежурном наставнику или дежурној чистачици која ће о томе обавестити директора.

  9. Нико у круг школе не сме било шта унети или изнети, а да о томе није претходно обавештен директор школе.

  10. Ученицима није допуштен улазак у зборницу школе. Дежурни ученик само када је то преко потребно може напустити место дежурства да би донео неку информацију у зборницу.

  11. Ученицима се забрањује изношење ужине из хола школе, односно ученичке трпезарије.

  12. Забрањено је узимати туђу ужину са тацне или  је отимати од других ученика.

  13. Ученик је дужан да у школу долази уредан и обучен како доликује његовом узрасту. (Ученицима није допуштено да на наставу долазе у шорцевима, мајицама без рукава, мајицама и кошуљама које не покривају читав горњи део тела).

  14. Наставник који уочи неприкладно одевеног ученика дужан је да га пошаље кући да се пристојно обуче и врати се у школу.

  15. У кругу школе (а и ван ње) ученицима је забрањено пушење, конзумирање алкохола и узимање дрога.

  16. Забрањено је доношење хладног оружја, експлозивних направа или ватреног оружја у школу.

  17. Забрањено је коришћење мобилног телефона за време трјања часа (телефон мора бити искључен).

  18. Ученици су дужни да нос прописану опрему за физичко која је одабрана од стране колегијума наставника овог предмета.

  19. Ученик не сме каснити на час нити га може својевољно напуштати.

  20. Ученици морају чувати школску имовину, а сваку материјалну штету учињену намерно или крајњом непажњом мораће да надокнади родитељ ђака који је штету учинио.

  21. Све драгоцености ученик на своју одговорност доноси у школу те и у случају њиховог нестанка сам сноси одговорност.

  22. На часовима појединих предмета (физичко васпитање, ликовна култура, техничко образовање) ученик ради своје безбедности и неометања редовне наставе не сме да носи ланчиће, прстење и сл.

 

Члан 27.

            Посебна правила којима се решавају питања правила понашања наставника, директора, техничког особља, и родитеља проистичу из Општих правила и из Статута школе.

 

            Правила која се односе на наставнике

 

Наставник је дужан да има професионалан однос према послу; да фаворизује стручност, савесност, одговорност, креативност, иницијативност, флексибилност, преданост и љубав према послу, поштује тимски рад и укључује се у савремене наставне токове.

  1. Наставник треба да уђе у школу десет минута пре почетка часа.

  2. Наставник не сме напуштати час пре његовог завршетка сем ако о томе није обавестио директора или помоћника директора школе.

  3. Наставници су дужни да извршавају редовно све обавезе које им припадају у оквиру четрдесеточасовне радне недеље.

  4. Наставник у школу долази прикладно одевен (мушкарци не могу бити на настави у шорцу, мајици без рукава, папучама, док жене својим изгледом не смеју изазивати саблазан ученика- претерано кратке сукње, отворени деколтеи, кратке мајице које не покривају горњи део тела и сл.)

  5. Наставник својим понашањем и изгледом свуда и на сваком месту презентује школу.

  6. Наставник је дужан да поштује личност колега, ученика и родитеља.

  7. Наставник не сме у односу према ученицима примењивати физичку силу, нити на било који начин омаловажавати ученика (називајући га погрдним именима, истичући његову националну, етничку, верску припадност, социјални статус или културни миље из кога долази).

  8. Наставник не може држати приватне часове ученику коме исти предмет предаје у школи.

  9. У школу је забрањено уносити ватрено, хладно оружје или експлозивне направе.

  10. Забрањена је употреба мобилног телефона за време трајањ ачаса.

  11. У просторијама школе је забарњено конзумирање алкохола или узимање дрога.

  12. Наставник не сме доћи на наставу у припитом стању.

  13. Пушење је дозвољено само у зборници и чајној кухињи на првом спрату.

  14. Строго се забрањује пушење свим радницима школе у присуству ученика (у припремним просторијама, кабинетима, ходнику, холу, дворишту, кухињи, радионици...).

  15. дежурни наставник је дужан да долази у школу тридесет минута пре почетка наставе.

  16. Дежурни наставник је дужан да све време одмора проведе на месту које му је за дежурство одређено, односно ако су ученици у дворишту, буде и он са њимадо звона з аулазак.

  17. Дежурни наставник носи амблем на коме пише: дежурни наставник и у књигу дежурства уписује евентуалне важне догађаје или учињену материјалну штету.

  18. Дежурни наставник својим поступком, правовременим одласком на час даје пример колегама да и они то учине.

  19. Приликом оцењивања наставник је објективан и једино мерило којим се руководи је показано знање ученика, а не његово понашање или неки други ваннаставни елементи.

  20. Наставник не сме да искључи ученика са часа, сем у изузетним случајевима када га упућује стручној служби, директору или помоћнику

  21. Наставник на јавним местима говори афирмативно о својој школи и колегама.

  22. Наставник нема права да спутава индивидуалност ученика бранећи му да боји косу, носи минђуше, огрлице, ланчиће или други накит ако то не угрожава његову или туђу безбедност, односно не омета наставни процес.

 

Правила која се односе на директора школе

 

  1. Директор у сваком тренутку било да се налази у школи или ван ње својим јавним наступањима, друштвеним ангажовањем, изгледом, презентује своју школу.

  2. Директор не сме користити руководећи положај за противправно стицање материјалних добара.

  3. Директор не сме користити уцену као средство принуде радника.

  4. Директор треба да негује позитивне односе у колективу и има уједначен однос према колегама.

  5. Директор не сме склапати штетне уговоре по школу руковођен личним интересима.

  6. Директор треба да радницима школе предочи њихова права и дужности.

 

Правила која се односе на помоћно техничко осбоље

 

  1. Помоћно техничко особље школе дужно је да поштује прописано радно време и може напустити круг школе уз одобрење помоћника или директора школе.

  2. Помоћник директора у сарадњи са директором одређује опис послова које помоћно техничко особље врши у оквиру своје четрдесеточасовне радне недеље.

  3. Спремачице, сервирке и остали технички радници школе дужни су да међусобно сарађују.

  4. Дежурна спремачица на ходнику дужна је да се према гостима школе опходи љубазно.

  5. Дежурна спремачица треба да недолично понашање ученика пријави помоћнику директора школе.

  6. Помоћно техничко особље дужно је да се придржава мера ХТЗ у току радног времена.

 

Правила која се односе на родитеље

 

  1. Родитељ је дужан да дете редовно шаље у школу.

  2. Родитељ треба да одељенског старешину благоврмено обавести о оправданости изостајања свог детета са наставе.

  3. Родитељ би требао реално да процени способност свог детета те да ус кладу са тим постави одмерене циљеве које ће дете са лакоћом остваривати па ће резултат тога бити лагодно школовање, а не свакодневна пресија на ученика и наставника да заједно остваре необјективну амбицију.

  4. Родитељ је дужан да долази на родитељске састанке, али и на индивидуалне разговоре и да у њима искрено предочи особине свог детета што ће помоћи наставницима да проникну у личност ученика и развију у њему оно највредније што поседује.

  5. Родитељ треба да се придржава термина предвиђених за индивидуалне разговоре.

  6. Родитељ је дужан да испуњава све обавезе према школи.

  7. Родитељ при уласку у школу дужан је да се јави дежурном ученику.

  8. Родитељ не сме у школу уносити хладно или ватрено оружије, ексползивне направе, алкохоли или наркотике.

  9. Родитељу који припит или пијан дође у школу треба од стране дежурног наставника или уз помоћ директора да буде спречен улазак у школу. Уколико то није могуће потребно је обавестити ОУП.

 

VI Прелазне и завршне одредбе

 

Члан 28.

            За спровођење овог кућног реда одговоран је директор школе.

            Ученици и родитељи упознаће се са одредбама овог кућног реда истицањем одредби које се односе на њихова права обавезе и одговорности на улазним вратима школе, огласној табли за ученике и информисањем на часу одељенског старешине и на родитељском састанку.

 

Члан 29.

            Овај кућни ред ступа на снагу 8 дана од дана објављивања на огласној табли школе.

 

Члан 30.

            Ступањем на снагу овог кућног реда престају да важе „Правила понашања у основној школи“ , донет 25.09.2003. године.

 

 

Број: 062-2/09.

Дана 24.02.2009. године

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page